ZAMAN YÖNETİMİ ve SINAVLAR

  • 100 Görüntülenme
  • 25 Nisan 2023

Ülkemizde öğrencilerin liselere veya üniversitelere girişleri bir sınav çerçevesinde gerçekleşmektedir. LGS, YKS ve diğer sınavlarda öğrencilerin bilgi seviyeleri, okuduğunu anlama ve muhakeme yeteneklerinin yanısıra zamanı ne kadar iyi yönettikleri de ölçülüyor, diyebiliriz.

Sınavlar ve sınava tanınan süre belirlenirken ülke genelinde öğrencilerin ortalama okuma hızları baz alınıp ona göre süre hesaplanıp uygulamaya geçilmiştir.

<>“Her soruya ayrılan süre belli ise öğrenci bu süreyi nasıl kullanırsa başarılır olur?”diye soruyla bir giriş yapacak olursak öncelikle vereceğimiz cevap: Sınava yeteri kadar çalışıp hazır bir vaziyette ve az kaygı ile girmeleri onları başarıya götürecektir, diyebiliriz. Kaygı kulağa kötü bir şeymiş gibi gelse de az miktarda hissedilen kaygı bireyi başarıdan mahrum bırakmaz. Kaygının seviyesi arttıkça birey kontrolü kaybeder. Kaygıyı artıran şeylerin başında ise yeteri kadar çalışmamak ve sınava hazır girmemek gelir. Buna göre en başta yapılması gereken şey: Doğru okuma tekniklerini öğrenip sınava yeterince soru çözerek hazırlanmak, gelir. Sınava hazırlanırken bireyin girdiği her deneme sınavı; öğrenciye hangi soruları öncelikle çözmesi, hangi sıra ile sınavı izlemesi ve zamanı ne kadar etkili kullandığı konusunda bir yol haritası çizmesine yardımcı olacaktır. Öğrenci en iyi sırayı kendisi bilir, bunu da ancak bolca deneyimleyerek keşfeder. Sınav sırasında neler yapılmalı?

• Sınav kitapçığındaki sayfalar kontrol edilip sorular tek tek gözden geçirilmelidir.

• Sorular hızlıca gözden geçirilirken hangi soruların daha kolay olduğu belirlenmelidir.

• Kolay ve zor sorulara ne kadar süre ayrılacağına dair hızlıca bir zaman planı yapılmalı ve sınava kolay olan sorulardan başlanıp zorlar sona bırakılmalıdır. Kolayca yapılan her soru öğrencinin sınav esnasında motivasyonunu yükseltirken sınav kaygısını da düşürecektir.

• Sınav sonunda mutlaka cevaplar kontrol edilmeli ve doğru işaretlenildiğinden emin olunmalıdır.

Öneri Köşesi

Kitaplar uygarlığa yol gösteren ışıklardır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?